- News
- Deník N: Slezského výrobce armatur už neovládá Rus ze sankčních seznamů
8. 4. 2022
Deník N: Slezského výrobce armatur už neovládá Rus ze sankčních seznamů
Praha 8. dubna (ČTK) - Výrobce průmyslových armatur MSA z Dolního Benešova na Opavsku patřící ruskému strojírenskému holdingu TMK změnil majitele. Vlivného podnikatele Dimitrije Pumpjanského, který je zapsán na sankčních seznamech, na počátku března vystřídali jeho manažeři, uvedl dnes Deník N. V oficiálních rejstřících ale zatím stále figuruje ruský oligarcha jako majitel. Firma podle serveru dodává své výrobky i do obou českých jaderných elektráren a chce být subdodavatelem při dostavbě Dukovan.
Elektrárenská společnost ČEZ jako provozovatel obou jaderných elektráren proto firmu vyzvala k předložení důkazů o změně majitele, dosud ale žádné dokumenty neobdržela. ČEZ podle Deníku N uvedl, že proto nebude "v souladu s platnými sankčními předpisy realizovat platby" pro tuto firmu.
Holding TMK, který vlastní v Česku společnost MSA, podle Deníku N přes kyperskou společnost TMK Steel Holding ovládal oligarcha Dmitrij Pumpjanskij, který se po ruské invazi na Ukrajinu společně s manželkou Galinou a synem Alexandrem ocitl na evropském sankčním seznamu.
Koncem března slezská firma MSA v tiskové zprávě uvedla, že 3. března, tedy týden po invazi, převedl Pumpjanskij svůj většinový podíl v holdingu TMK na skupinu šesti lidí. Jejich jména ruská ani česká firma nezveřejnily. "V případě prezentování pana Pumpjanského jako skutečného vlastníka MSA, a. s., se bude jednat o záměr prezentovat nepravdivé informace, které jsou v přímém rozporu se skutečným stavem," uvedla společnost na webu. V oficiálních zdrojích je Pumpjanskij stále uveden jako koncový vlastník, a to jak v české evidenci skutečných majitelů, tak v kyperském obchodním rejstříku. Mluvčí MSA Martin Határ nechtěl změnu vlastníka víc komentovat, Aktuálně probíhá přepis, který zatím není hotový, dodal.
Velká část exportu MSA sice míří na východ, kde armatury využívají dodavatelé ropy nebo plynu, firma z Opavska se ale zaměřuje i na dodávky armatur pro jaderná zařízení. V Česku podle svých stránek dodávala vybavení do Temelína i Dukovan. Kromě toho se firma uchází o subdodávky pro zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Jako potenciálního partnera si vybrala korejský koncern KHNP, který je jedním ze tří možných dodavatelů technologie pro nový dukovanský blok.
ČEZ podle mluvčího Ladislava Kříže vyzval firmu, aby věrohodně doložila nové skutečné vlastníky. To se ale zatím nestalo. "Nadále je v evidenci skutečných majitelů veden jako skutečný majitel MSA Dmitrij Pumpjanskij," uvedl Kříž. "Dokud tomu tak bude, ČEZ nebude v souladu s platnými sankčními předpisy realizovat platby," dodal.
Další výrobce armatur v regionu, opavská Arako, je přímo vlastněna ruským jaderným koncernem Rosatomem. Největší vývozce jaderných reaktorů na světě si udržuje téměř monopolní postavení nad palivem, které se v nich používá k výrobě elektřiny. Na tuto firmu sankce USA ani Evropy zatím nedosáhly.
abz gcm