Zavřít

Nejčastější otázky a odpovědi pro emitenty


Pro jaké společnosti je Start Market vhodný?

Start Market je trh pražské burzy určený pro obchodování akcií menších českých a slovenských společností. Pokud je firma velkým stabilním korporátem, který reportuje v mezinárodních účetních standardech (IFRS), tak by se měla spíše zajímat o Prime Market nebo Standard Market. Pokud firma neprodukuje žádné tržby a nemá ještě vlastní produkt nebo službu, tak je příliš brzy zvažovat vstup na burzu a je vhodnější se zajímat o jiný druh financování.

V čem je Start Market unikátní?
  • trh určený pouze pro české a slovenské společnosti
  • reporting v lokálních účetních standardech
  • státní podpora prostřednictvím přímé investice od Národní rozvojové banky
  • úpisový systém administruje Burza cenných papírů Praha
  • investorské dny, tzv. Start Days, organizuje Burza cenných papírů Praha
Jaké základní požadavky musí společnost splnit pro přijetí na Start Market?
  • sídlo společnosti v České nebo Slovenské republice
  • právní forma akciové společnosti nebo evropská společnosti (SE)
  • zaknihované akcie v českém nebo slovenském centrálním depozitáři
  • finanční audit za poslední 2 roky nebo za dobu existence firmy
Jaké dokumenty musí být předloženy při žádosti o vstup na Start Market?
  • žádost o přijetí a podepsaná smlouva s burzou
  • prospekt akcií nebo unijní prospekt pro růst akcií a rozhodnutí regulátora o jeho schválení
  • doklad o přidělení ISIN a doklad centrálního depozitáře o zaregistrování emise
  • due diligence zpráva (základní právní prověrka)
  • analytická zpráva
  • stanovy společnosti a výpis z obchodního rejstříku
Kde najdu vzory dokumentů?

Vzory žádostí, smluv a jiných relevantních dokumentů poskytne burza na vyžádání. Dříve uveřejněné prospekty jsou archivovány v registru příslušného regulátora. Kopie prospektů, analytických zpráv a due diligence zpráv jsou uloženy i v záložce každého emitenta Start Market.

Kdo rozhoduje o přijetí akcií na Start Market?

O přijetí emise akcií rozhodne generální ředitel do 10 pracovních dní ode dne doručení žádosti na burzu.

Jak funguje úpis akcií na Start Market?

Před vstupem na Start Market firma organizuje veřejnou nabídku svých akcií, která trvá minimálně dva týdny. Detaily veřejné nabídky jsou uvedeny v prospektu a zveřejněny na webových stránkách firmy a burzy. Investoři zadávají objednávky u svých obchodníků, kteří jsou členy burzy a jsou elektronicky napojeni do IT systému, který si firma pronajme bezplatně od burzy. Systém administruje burza a vypořádaní transakcí zajišťuje centrální depozitář.

Kdy se začne s akciemi obchodovat?

Po skončení veřejné nabídky musí nejdříve dojít k vypořádání úpisu, který zajistí centrální depozitář. To znamená, že noví akcionáři získají své akcie a firma obdrží finanční prostředky. Současně také obdrží finanční prostředky stávající akcionáři, kteří se v rámci veřejné nabídky rozhodnou prodat své akcie. K vypořádání dojde ve stejný okamžik a následující pracovní den se začne s akciemi emitenta obchodovat na burze.

Jaké základní informační povinnosti musí emitent akcií přijatých na Start Market plnit?

Společnost je povinna zveřejňovat na svých webových stránkách a současně zasílat prostřednictvím elektronické burzovní aplikace různé dokumenty a informace. Například se jedná o:

  • auditovanou výroční zprávu nebo auditovanou účetní závěrku do 6 měsíců od konce daného účetního období
  • pozvánku na valnou hromadu
  • zápis z valné hromady
  • změnu stanov
  • změnu v objemu emise a akciích
  • informace, které mohou vyvolat významnou změnu ceny akcií

Nejedná se o vyčerpávající seznam. Detailní informace jsou uvedeny v Pravidlech Start Market.

Jakým způsobem firma reportuje investorům?

Burza v rámci svých aktivit organizuje tzv. Start Days, během kterých všechny firmy na Start Market reportují investorům a analytikům. Může se jednat o prezenční nebo online reporting a většinou se konají dva Start Days ročně. Kalendář i program Start Days je uveřejněn na webových stránkách burzy.

Jaké burzovní poplatky musí emitent akcií přijatých na Start Market platit?

Vstupní i roční poplatek je 30 000 CZK. V prvním roce obchodování se roční poplatek neplatí. Detailní informace jsou uvedeny v Poplatkovém řádu.

Je možné zažádat o snížení ročního poplatku na 0 CZK, a to v případě, že se emitent do 30. 11. předcházejícího roku zaváže k tomu, že zajistí uveřejnění analytické zprávy pokrývající daného emitenta a jím vydané akcie za poslední uzavřené účetní období. Podmínky a náležitosti analytické zprávy jsou uvedeny v Pravidlech Start Market. V případě, že emitent nezajistí splnění tohoto závazku, vzniká mu okamžitá povinnost uhradit roční poplatek v plné výši 30 000 CZK.

Jak může firma získat investici od Národní rozvojové banky?

Pro české společnosti je zde unikátní možnost získat investici za podpory státu. Jedná se o IPO fond Národní rozvojové banky podporující malé a střední firmy, které emitují své akcie na Start Market. Jedná se o přímou investici až do výše 30 % z celkového objemu získaného kapitálu, s maximálním limitem 50 mil. CZK. Proces je velmi jednoduchý. Zájemce musí nejdříve vyplnit žádost nebo vyplnit kontaktní formulář na webové stránce IPO fondu, kde jsou uvedeny kompletní informace k nabízené podpoře. Jsou zde i příběhy firem, do kterých již IPO fond zainvestoval.

Jak se stát součástí indexu PX Start?

Na emise nejsou kladeny požadavky týkající se jejich tržní kapitalizace a likvidity. Obecně platí, že do báze indexu Komise pro správu burzovních indexů zařadí veškeré emise akcií přijaté k obchodování na trh Start Market.

Detailní informace jsou uvedeny v Pravidlech indexu PX Start.


Upozornění: Text uvedený na těchto webových stránkách nepředstavuje nabídku nebo výzvu k prodeji či nákupu investičních nástrojů, ani doporučení k obchodování investičních nástrojů. Investor by se před učiněním investičního rozhodnutí měl poradit se svými právními, finančními a dalšími odbornými poradci. Investoři by si také měli seznámit s obsahem prospektu a dalších dokumentů obsahujícího informace o konkrétním investičním nástroji a jeho emitentovi před tím, než učiní investiční rozhodnutí, aby tak plně pochopili potenciální rizika spojená s rozhodnutím investovat do daného investičního nástroje. Prospekt cenného papíru je vždy k dispozici v elektronické podobě na internetové stránce emitenta před zahájením veřejné nabídky či před přijetím cenného papíru k obchodování na regulovaný trh.