Zavřít

PRŮVODCE EMITENTA

Firemní růst může mít mnoho podob. Vyberte si tu nejlepší cestu a zařaďte se mezi lídry na trhu. S Burzou cenných papírů Praha získáte přístup k novému kapitálu, prestiž i dostatečnou flexibilitu. To vše bez limitů úvěrového financování.

  • Next slide

PROČ UPSAT SVÉ AKCIE

Hlavní výhody vstupu na burzu

1

Získáte kapitál bez závazků

Na burzu si jdou společnosti s trochou nadsázky pro „neomezené zdroje“ pro plánovou expanzi či jiné investiční záměry. A to bez ohrožení cash flow společnosti a bez úvěrové zátěže či „splátkového kalendáře“.

2

Využijete finanční flexibilitu

Mezi výhody veřejné nabídky akcií patří optimalizace kapitálové struktury společnosti i nákladů na současné úvěry. Kótované společnosti mají lepší vyjednávací pozici vůči finančním institucím a mohou flexibilně reagovat na vývoj na trhu.

3

Posílíte prestiž, publicitu a transparentnost

Vstup na burzu je cestou ke zvýšení prestiže a budování značky. Firma se stane transparentním a uznávaným hráčem a stoupne v očích investorů i spotřebitelů. Společnost se stane zajímavější i pro uchazeči o práci.

4

Zajistíte si stabilitu a kontrolu

Společnosti si samy rozhodnou, jaký podíl na základním kapitálu přenechají externím investorům i to, jak velká část úpisu bude rozptýlena. Nepřijdou tak o kontrolu a nečekají je žádná omezení v podobě zástav či záruk.

VSTUP NA BURZU - IPO DLUHOPISOVÁ EMISE PRIVATE EQUITY BANKOVNÍ ÚVĚR
Kapitál bez úroků s volností nakládání
Volba míry kontroly nad společností
Rozptýlení rizika a neomezenost zdrojů
Optimalizace kapitálové struktury
Publicita a zviditelnění
Zaměstnanecké akcie
0 Kč

jednorázový poplatek
za přijetí k obchodování na regulovaný trh

10 mil. Kč

hodnota marketingového prostoru
pro Pilulku

18 - 90 %

o tolik jsou na pražské burze
nižší roční poplatky oproti jiným evropským burzám

96 %

podíl zahraničních investorů
při IPO Moneta

6 měsíců

standardní doba přípravy
pro vstup na neregulovaný trh START

  • Next slide
  • Next slide
  • Next slide
  • Next slide
  • Next slide

BURZA CENNÝCH PAPÍRŮ PRAHA

Proč začít s úpisem akcií v Praze?

1

Bezkonkurenčně nízké náklady na emisi

Náklady, které emitent zaplatí za přijetí akcií k obchodování na pražské burze, patří k nejnižším v regionu CEE, respektive v celé Evropě. Díky sjednocené evropské regulaci pak burza poskytuje všem emitentům zcela srovnatelný servis s jinými trhy v rámci EU.

2

Propojení s globálním investičním kapitálem

Více než 90 % institucionálních investorů na pražské burze je tvořeno zahraničními subjekty. Tímto podílem se Burza cenných papírů řadí mezi trhy s největším zastoupením zahraničního kapitálu, a přináší tak svým emitentům široký mezinárodní investiční potenciál.

3

Zařazení do hlavních indexů PX a PX-TR

Společnosti obchodované na pražské burze jsou v případě, že se kvalifikují, zařazeny do hlavního indexu PX, respektive PX-TR. Oba tyto indexy jsou prestižními ukazateli trhu a řada zahraničních investorů do akcií zařazených do těchto indexů investuje.

Praha Londýn Amsterdam
Přístup ke globálnímu kapitálu
Zařazení do hlavního indexu
Garantovaná poptávka od emerging market fondů
Exkluzivní mediální prostor a publicita
"mmcité patří ve svém oboru mezi světovou špičku a vstup na pražskou burzu tak pro nás byl logickým krokem."
David Karásek
majoritní vlastník a zakladatel
Podívejte se na celý příběh
"Vstup na burzu nám přinesl nečekaný efekt – osobně mi volali manažeři velkých nadnárodních firem a gratulovali s tím, že teď když jsme na burze, tak nám dají ještě větší projekty. V jejich vnímání nyní hrajeme ve stejné lize jako oni."
Artur Gevorkyan
zakladatel firmy
Podívejte se na celý příběh
"Naším cílem je, aby se FIXED stala významnou globální značkou. Burza a investoři nám pomáhají zrychlit ve vývoji produktů a zahraniční expanzi."
Daniel Havner
spoluzakladatel FIXED.zone
Podívejte se na celý příběh
"Na pražskou burzu vstupujeme, abychom se podělili o náš příběh s investory. O to, jakým způsobem chceme růst dále, zejména ve Spojených státech a jakým způsobem chceme hrát klíčovou roli v konsolidaci výroby ručních palných zbraní v Evropě"
Lubomír Kovařík
prezident CZG
Podívejte se na celý příběh
"Pro mě je IPO splnění podnikatelského snu, přístup k alternativnímu způsobu financování, PR zasahující nejen přímého spotřebitele našich výrobků a větší prestiž naší firmy"
Jaroslav Palát
předseda představenstva Prabos Plus, a.s.
Podívejte se na celý příběh
"Díky tomu, že je Fillamentum veřejně obchodovanou společností, máme u banky výrazně lepší vyjednávací pozici a úroky pro firemní financování nám klesly z 6 % na 2 %"
Josef Doleček
generální ředitel Fillamentum, a.s.
Podívejte se na celý příběh
"Díky vstupu na burzu se nám při jednání s bankou a částí obchodních partnerů i širší odbornou veřejností dostává většího zájmu a vážnosti. Vstup na pražskou burzu nám přinesl prostředky pro rozvoj společnosti, větší zájem o naši firmu ze strany bankovního partnera a celkově pozitivní mediální obraz před nejširším okruhem stakeholderů"
Jakub Hemerka
finanční ředitel KARO, a.s.
Podívejte se na celý příběh
  • Next slide
  • Next slide
  • Next slide
  • Next slide
  • Next slide
  • Next slide
  • Next slide

FIRMY NA PRAŽSKÉ BURZE

Kdo se rozhodl pro pražskou burzu

CZG logo

CZG

  • Hodnota při IPO: 9,5 mld. Kč
  • Upsaný podíl: 9 %
Prime
Moneta logo

Moneta

  • Hodnota při IPO 34,7 mld. Kč
  • Upsaný podíl 100 %
Prime
Gevorkyan logo

Gevorkyan

  • Hodnota při IPO: 4,1 mld. Kč
  • Upsaný podíl: 17,61 %
Start
Pilulka logo

Pilulka

  • Hodnota při IPO 1,06 mld. Kč
  • Upsaný podíl 29 %
Start
mmcité logo

mmcité

  • Hodnota při IPO 480 mil. Kč
  • Upsaný podíl 33,3 %
Start

PROCES IPO

Jaké kroky vás čekají

Nezávislá konzultace

1 týden

Naši burzovní experti nezávazně zhodnotí vhodnost vaší firmy k veřejné nabídce akcií.

Chci posouzení
1

Přípravná fáze

cca 2 měsíce

Začíná vyhodnocením, zda má vstup na burzu pro vaši společnost smysl.

  • Odhad tržní hodnoty firmy
  • Změna právní formy (pokud je třeba)
  • Zaknihování akcií
  • Výběr poradců pro úpis akcií
2

Realizační fáze

cca 2 měsíce

Spočívá zejména v přípravě všech dokumentů a podkladů potřebných k úpisu akcií společnosti.

  • Tvorba prospektu a due diligence zprávy
  • Analýza společnosti
  • Nastavení strategie úpisu akcií
  • Příprava roadshow
3

Veřejná nabídka

cca 1 měsíc

Samotný úpis akcií na trhu se skládá z následujících kroků.

  • Roadshow
  • Bookbuilding
  • Stanovení ceny
  • Vstup na burzu

Zahájení obchodování

Akcie jsou uvedeny na burzu a obchoduje se s nimi každý burzovní den

Nezávislá konzultace

Dává pro Vás IPO smysl?

Získejte informace a nezávazné posouzení vhodnosti úpisu s vyhrazeným zástupcem burzy.

Souhlasím s podmínkami

Přemysl Papp

Analytik kapitálových trhů

+420 221 832 149 papp@pse.cz

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Co je IPO?

Primární veřejná nabídka akcií neboli „Initial Public Offering“ je prvotní vstup společnosti na burzu a zároveň šance, jak získat velký objem kapitálu. Společnost během veřejné nabídky akcií prodává cenné papíry široké veřejnosti, a to jak individuálním tak profesionálním investorům. Ti tak poskytují společnosti prostředky k realizaci předem známých záměrů. Nabízené akcie mohou být stávající, nově vydávané nebo kombinací.

Jaké jsou hlavní výhody vstupu na burzu?

Mezi hlavní výhody veřejné nabídka akcií patří optimalizace kapitálové struktury. Zejména získání nového kapitálu bez ohrožení cash flow společnosti, a to „bez závazků“. Tedy bez úvěrové zátěže. Po úspěšném kótování navíc může společnost přistoupit i k druhotnému úpisu akcií, a tím získat další kapitál. Ten tak slouží jako „nová likvidní M&A měna“. Řada zahraničních společností využívá vstup na burzu také jako možnost, jak zapojit management a zaměstnance formou zaměstnaneckých akcií. Veřejná nabídka akcií je cestou ke zvýšení prestiže a budování značky či zvýšení zájmu mezi uchazeči o práci. V neposlední řadě přináší vstup na burzu možnost optimalizace kapitálové struktury i snadnější přeměnu díky veřejnému kótování akcií.

Má vstup na burzu také nevýhody?

Samotný proces prvotního vstupu společnosti na burzu je časově, finančně i manažersky náročný. Jen ty společnosti, které jsou plně připraveny, budou schopny plně využívat všechny možnosti vstupu na burzu. Listování na burze klade na společnosti také nové povinnosti při správě a řízení společnosti, zejména s ohledem na transparentnost. Do společnosti také s úpisem akcií vstoupí noví investoři s hlasovacím právem.

Jak zjistím, zda je moje firma vhodná k úpisu akcií na burze?

Neexistuje žádná přesná šablona, do které by se společnost zajímající se o vstup na burzu měla vejít. Klíčem k úspěchu je vzbuzení zájmu investorů. Ti si totiž kupují „příslib budoucího zisku“. Proto musí jít o atraktivní, perspektivní a srozumitelný záměr, který dokáže investory přesvědčit a zaujmout. Společnost musí být natolik vyzrálá, aby byla schopna dostát svým závazkům a být schopna se svými investory, ze kterých se stávají akcionáři, dále spolupracovat a komunikovat na pravidelné bázi.

Jaký je postup, když mám zájem o vstup na burzu?

Nejsnazší cestou je obrátit se na Burzu cenných papírů Praha a poptat nezávislé zhodnocení, zda je vaše firma vhodná k primární veřejné nabídka akcií. Nezávislé posouzení získáte na výše uvedeném kontaktu nebo vyplněním výše uvedeného formuláře.

Co když není moje firma velká?

Pro menší inovativní společnosti s hodnotou od 25 milionů korun je určený trh START. I na něm se můžete zařadit mezi výjimečné české firmy, s nimiž můžete růst. Více informací na stránkách strhu START www.pxstart.cz.

Jakou burzu zvolit?

Kapitálové trhy jsou v dnešní době globalizované a velcí institucionální investoři mají přístup na všechny standardní burzy bez rozdílu. Volba trhu je tedy spíše záležitostí racionální úvahy mezi poměrem nákladů, kvality servisu a následné péče, které se společnosti bude ze strany burzy dostávat. Burza cenných papírů Praha je díky svému kvalitnímu a nákladově efektivnímu servisu či propojení s globálním institucionálním kapitálem pro české firmy, byť s globálním byznysem, jasnou volbou.

Kdo mi s transakcí pomůže?

Klíčovým subjektem je manažer emise, typicky investiční banka a další členové burzy z finančního segmentu. Manažer je vedoucí a koordinátor celého externího týmu a zastřešuje také právní poradenství. Určí cenu akcií, objem upisovaných akcií a cílový trh. Správná volba manažera emise je pro úspěšnou veřejnou nabídku akcií klíčová.

Jak správně vybrat manažera emise?

Před samotným výběrem manažera, se kterým bude společnost na veřejné nabídce akcií úzce spolupracovat, by měla mít firma mít alespoň rámcovou představu o tom, jaké investory chce primárně oslovit. Šíři a distribuci primární nabídky totiž neovlivňuje dosah zvolené burzy, ale možnosti prezentace manažera emise (typicky investiční banky). Ten se může zaměřit například na lokální institucionální investory, zahraniční institucionální investory nebo retail. Seznam členů pražské burzy naleznete na těchto stránkách v kapitole O trhu.

Kdo stanoví cenu firmy v rámci prvotního úpisu?

Ocenění firmy v rámci primární nabídky zajistí manažer emise v těsné spolupráci s emitentem. Vždy jde o nalezení správného kompromisu mezi očekáváním společnosti samotné a potenciálních investorů. Stanovení správné ceny je pro úspěšnou veřejnou nabídku akcií naprosto klíčové.

Jaké informace budu muset po úspěšném vstupu na burzu zveřejňovat?

Investoři vkládají do firmy své prostředky a oplátkou chtějí být informováni o podstatném dění ve firmě. Základní informační povinnosti vyplývají ze zákona. Jde zejména o pravidelné publikování hospodářských výsledků (frekvence závisí na zvoleném trhu), výročních zpráv a všech informací, které mohou mít vliv na hodnotu (kurz) akcií společnosti.