Zavřít
Připravuje se

M2C: Nesmrtelný byznys na digitální vlně

Nemovitosti obvykle slouží dlouhá desetiletí, někdy i staletí, a potřebují řádnou péči. Ve skupině M2C, která se specializuje na jejich správu takzvaně od A do Z, říkají, že jde o nesmrtelný byznys. Za pravdu jim dává zkušenost z krize finanční i covidové a zejména neustávající rozmach firmy. M2C dnes působí ve 13 evropských zemích a úspěšně proniká do zámoří. Její obrat se za posledních 10 let zpětinásobil a blíží se pěti miliardám korun. Navíc stále více sází na pokročilá technologická řešení, která pomáhají klientům i s jejich vlastním podnikáním.

Správa nemovitostí

Obor

tbc

Cenové rozpětí

tbc

Maximální objem úpisu

CZ1008000823

ISIN

Software vyhodnocující záběry z bezpečnostních kamer dnes umí na základě reakcí zákazníků poradit s umístěním regálu s akční nabídkou. Jiný systém velmi přesně počítá, kolik lidí se pohybuje po obchodním centru, a další může dát doporučení pro lepší dispozici skladové haly. Správa nemovitostí už neznamená jen ostrahu s vysílačkou či uklízečku s mopem. V pojetí tuzemské skupiny M2C je to obor stále více prošpikovaný digitálními technologiemi. Bez lidské síly by to samozřejmě nešlo, firma zaměstnává kolem 8000 lidí, ale její filozofií je promyšlená kombinace obojího. „Naše české dohledové centrum, takový centrální mozek pro správu nemovitostí, vypadá jako centrum NASA,“ přibližuje míru digitalizace současný šéf a vlastník M2C Matěj Bárta.


Firma zároveň na rozdíl od řady konkurentů nevyužívá různé subdodavatele, a raději vždy sází na vlastní síly, které v případě potřeby rozmnožuje, a to i akvizicemi. Výsledkem je setrvalý růst a expanze po Evropě od Turecka po Belgii, do Spojených států i na Blízký východ.Podobné úspěchy se nerodí ze dne na den a historie firmy trvá již 33 let, během nichž prošla různými etapami.

Etapa spojování

Na počátku byla mladická chuť pustit se do podnikání, když to po sametové revoluci konečně šlo. V roce 1992 parta studentů založila firmu, která zajišťovala různé služby od pořadatelství přes doučování po venčení psů. Mezi zákazníky pořadatelské sekce patřila Státní opera Praha, jejíž tehdejší ředitel se rozhodl v české metropoli uspořádat obdobu vídeňského Plesu v opeře. Jednou z hlavních hvězd akce byla Ivanka Trumpová. „Nastala kuriózní situace, kdy několik dní před jejím příjezdem přišel šéf opery za vedením firmy s tím, že pro Ivanku není zajištěn řidič a osobní strážci. A tak začalo podnikání v oblasti bezpečnosti, s níž jsme byli dlouhá léta spojováni,“ vzpomíná Matěj Bárta. Firma pak podle něj utěšeně rostla a v roce 1997 začala zajišťovat bezpečnost pro první velké obchodní centrum – Centrum Černý most v Praze.





Jedno ze stěžejních období pak nastalo s koncem první dekády nového milénia a s nastupující finanční krizí. V roce 2010 došlo ke změně vlastnické struktury, kdy Matěj Bárta prostřednictvím nově vzniklé holdingové struktury odkoupil akcie firmy a začal ji jako klíčový majitel řídit. Zároveň přišly s krizí nové příležitosti. Řadu nemovitostí vlastnily penzijní nebo nadnárodní a zámořské fondy a s hospodářskými problémy nastal tlak na efektivitu a snižování nákladů. Správa budov byla tehdy obvykle rozdělena na jednotlivé činnosti, které poskytovaly různé firmy. „My jsme začali spojovat služby dohromady, čímž nám vznikala ekonomická úspora, protože se zvýšila produktivita práce a přineslo to spoustu pozitivních efektů z logistického pohledu,“ říká Bárta. M2C vedle zajištění bezpečnosti rozšiřovala nabídku o údržbu, úklid nebo třeba péči o zeleň.

U zákazníků to mělo velmi pozitivní odezvu a Česko začalo být společnosti malé. Protože na tuzemském trhu mnohdy pracovala pro nadnárodní podniky, dobré domácí reference jí pomohly k zahraniční expanzi, zejména východním směrem, do Bulharska, Polska či Rumunska. „Postupně jsme rostli do úrovně osmi tisíc zaměstnanců,“ popisuje Bárta s tím, že firma dnes tvoří opravdový multikulturní mix. M2C si ale věřila i směrem na západ, kde často začínala na zelené louce. V branži už ale měla silnou značku, dovedla zaujmout komplexností služeb a výhodou se ukázala být i její neokoukanost na hodně stabilních západních trzích, kde nájemci uvítali závan čerstvého větru. Svou roli ale i tam sehrála práce pro nadnárodní koncerny, které posléze ocenily možnost využít osvědčenou službu i v dalších zemích svého působení.

Technologická evoluce

Zároveň neustalo rozšiřování služeb tak, aby pokrývaly nejrůznější potřeby klientů. Přibyly dodávky různých slabouproudých řešení od přístupových systémů po kamery. Odtud už byl jenom krok k dalšímu přelomu, který představovala digitalizace a vytváření vlastního softwaru nejen pro potřeby správy budov. „Začali jsme zjišťovat, že díky kamerovému pokrytí a přístupovým systémům se sbírá řada dat, a pokud je dokážeme dostatečně dobrým způsobem zkoncentrovat a využít, zvýší se produktivita péče o nemovitost, protože více informací umožňuje lepší rozhodování,“ vysvětluje Bárta. Již v roce 2013 zahájilo činnost první technologické centrum pro vzdálené řízení nazvané M2C Space.




Firma zvyšovala zaměření na technologie a dospěla k řadě inovací, jako byl elektronický kiosek Welcomo spolehlivě nahrazující recepční nebo třeba zcela bezobslužné přístupy do logistického areálu. Toto směřování se vyplatilo. „Měli jsme čím dál více poptávek od zákazníků, které jsme nebyli schopni odbavovat. Proto jsme udělali akvizice v oblasti IT,“ popisuje Bárta. V roce 2022 M2C koupila vývojářskou společnost Good Sailors, která zaměstnává lidi s hendikepem. Při tvorbě softwaru to přináší pozoruhodné výsledky, a to nejen proto, že tito lidé bývají leckdy obdařeni nevšedními talenty, ale také se dovedou na problém dívat nevšedním způsobem. M2C tak má i díky tomu v současnosti řadu softwarových produktů, které usnadňují efektivní management budov, ale řeší i specifické problémy klientů, jako třeba ovládání toků v plynových zásobnících. I díky této nabídce se české firmě daří prosazovat se také mimo evropské trhy. Právě software nebo třeba elektronická recepční Welcomo jsou základem jejího transatlantického rozšíření, konkrétně na severoamerický trh.

  1. 1992 Vznikají základy dnešní skupiny M2C
  2. 1997 Přichází zakázka na nastavení bezpečnostního systému a poskytování fyzické ostrahy pro první velké obchodní centrum – Centrum Černý most v Praze
  3. 1998 Dynamický růst v rámci zajišťování bezpečnosti vede k založení akciové společnosti
  4. 2002 Firma se ujímá zajištění bezpečnosti pro průmyslový areál Foxconn
  5. 2004 Mezi klienty se řadí areál Toyota – TPCA v Kolíně
  6. 2008 Začíná poskytování služeb údržby a správy budov pro velké komerční objekty – konkrétně pro Foxconn
  7. 2010 Holding se transformuje a dochází ke změně vlastnické struktury
  8. 2012 Společnost zavádí celoevropský název M2C a slogan „Because We Care“
  9. 2013 Otevírá se první technologické centrum pro vzdálené řízení M2C Space
  10. 2019 Je dokončena a představena vlastní elektronická recepční nazvaná e-Reception, nyní Welcomo
  11. 2021 M2C kupuje většinový podíl divize facility managementu od CPI Property Group
  12. 2022 Akvizice společnosti Good Sailors
  13. 2023 Akvizice společnosti Optimal Partner ze skupiny WOOD & Company na Slovensku

M2C ale sází na rozšiřování kapacit různými směry, kdy společným jmenovatelem je skutečně komplexní péče o nemovitost. Vedle nehmotného duševního vlastnictví proto rozvíjela i velmi hmatatelnou schopnost zajišťovat menší stavební práce, které spravované objekty vyžadují, jako jsou interiérové přestavby nájemních jednotek v obchodních centrech, přestavby kanceláří, výstavba vrátnic nebo třeba areálových komunikací. Před dvěma roky tuto kompetenci výrazně posílila koupí slovenské společnosti Optimal Partner.

Vlastní lidé stojí za to

Matěj Bárta otevřeně přiznává, že ačkoli historii firmy charakterizuje růst, nevyhnula se ani slabším rokům. Sázka na vlastní lidi místo populárního outsourcingu v sobě nese riziko značných zaměstnaneckých nákladů a chudší léta byla zpravidla způsobena právě jejich nečekaným vzestupem. „Jsme hodně závislí na inflacích, minimálních a průměrných mzdách. Speciálně některé vlády v Evropě jsou schopné náklady na lidi nepředvídatelně zvyšovat, což obvykle nedokážeme hned přenést do valorizací vůči klientům,“ vysvětluje Bárta. Za budováním vlastního týmu si ale pevně stojí, protože to podle něj umožňuje zaručit kvalitní službu a rozvíjet vlastní rozsáhlé know-how, které leží právě v lidech. Když má odkrýt případné slepé uličky, které má M2C za sebou, jednoznačně šlo podle něj o vývoj některých softwarů, které nenaplnily očekávání nebo návratnost investice nakonec nebyla zajímavá.

Společnosti dnes zhruba polovinu obratu přináší správa budov v České republice, 30 procent stejný byznys v zahraničí a zhruba pětina připadá na nové technologie. Rozvíjet se chce zejména další zahraniční a technologickou expanzí. Pomoci v tom má výnos z primární emise akcií na pražské burze. „Tyto peníze chceme využít na akvizice, ať už firem z oboru nebo technologických společností, další rozvoj softwaru a na posilování pozice ve Spojených státech. Neopomíjíme ale ani základní byznys, takže část prostředků plánujeme použít i ve prospěch budování našeho týmu,“ přibližuje Matěj Bárta. Hlavní směr se podle něj nemění. „Podnikáme v oblasti chytrých služeb a pomáháme transformovat nemovitosti z dvacátého do jednadvacátého století. Často říkáme, že díky kombinaci našich servisů zároveň zvyšujeme jejich hodnotu,“ uzavírá šéf M2C.

Upozornění: Text uvedený na těchto webových stránkách nepředstavuje nabídku nebo výzvu k prodeji či nákupu investičních nástrojů, ani doporučení k obchodování investičních nástrojů. Investor by se před učiněním investičního rozhodnutí měl poradit se svými právními, finančními a dalšími odbornými poradci. Investoři by si také měli seznámit s obsahem prospektu a dalších dokumentů obsahujícího informace o konkrétním investičním nástroji a jeho emitentovi před tím, než učiní investiční rozhodnutí, aby tak plně pochopili potenciální rizika spojená s rozhodnutím investovat do daného investičního nástroje. Prospekt cenného papíru je vždy k dispozici v elektronické podobě na internetové stránce emitenta před zahájením veřejné nabídky či před přijetím cenného papíru k obchodování na regulovaný trh.