Zavřít
4. 10. 2020

V Šumperku byly zprovozněny kogenerační jednotky za 60 mil. Kč

Šumperk 4. října (ČTK) - Dvě kogenerační jednotky za 60 milionů korun zprovoznila v Šumperku společnost ČEZ Energo. Vyrobené teplo bude odebírat firma Sateza ze skupiny Energie AG Bohemia, která v Šumperku provozuje systém centrálního zásobování teplem. ČTK to sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

"Od nových kogeneračních jednotek si slibujeme dlouhodobou stabilizaci dodávek tepla pro naše obyvatele i firmy. Je pro nás samozřejmě důležité, aby také cena za teplo byla pro naše obyvatele společensky únosná," komentoval investici starosta Šumperku Tomáš Spurný (Pro Šumperk).

Elektřina vyrobená v nových kogeneračních jednotkách, z nichž každá má výkon jeden MW, půjde přímo do distribuční sítě ČEZ Distribuce. "Ve spolupráci se společností Sateza tak zajistíme občanům města stabilní dodávky tepla za výhodných podmínek s využitím nejmodernější technologie," uvedl obchodní ředitel ČEZ Energo Radek Dvořák.

První kogenerační jednotka zprovozněná v roce 2015 v kotelně Erbenova se v Šumperku osvědčila. "Přímo v praxi jsme si ověřili, že nám kogenerační jednotka významně pomáhá v celé soustavě centrálního zásobování teplem. Důležité je také to, že nový zdroj nás ani město nezatížil dalšími náklady, celou investici hradí dodavatel," uvedl ředitel společnosti Sateza Roman Macek.

Kogenerační jednotky vyrábí zároveň elektřinu a teplo. Zatímco z klasických elektráren se teplo, které vzniká při výrobě elektřiny, vypouští bez užitku do okolí, kogenerační jednotka ho využívá k vytápění nebo ohřívání vody. Kogenerační jednotky mají vysokou účinnost, která přesahuje 90 procent.

Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku 138 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 115,2 MW a tepelným výkonem přesahujícím 225 MW.

beh hj


Upozornění: Text uvedený na těchto webových stránkách nepředstavuje nabídku nebo výzvu k prodeji či nákupu investičních nástrojů, ani doporučení k obchodování investičních nástrojů. Investor by se před učiněním investičního rozhodnutí měl poradit se svými právními, finančními a dalšími odbornými poradci. Investoři by si také měli seznámit s obsahem prospektu a dalších dokumentů obsahujícího informace o konkrétním investičním nástroji a jeho emitentovi před tím, než učiní investiční rozhodnutí, aby tak plně pochopili potenciální rizika spojená s rozhodnutím investovat do daného investičního nástroje. Prospekt cenného papíru je vždy k dispozici v elektronické podobě na internetové stránce emitenta před zahájením veřejné nabídky či před přijetím cenného papíru k obchodování na regulovaný trh.