Zavřít
24. 11. 2020

Obchodování za závěrečnou cenu

S poslední aktualizací obchodního systému Xetra T7 dochází k zavedení nové obchodní funkcionality „Obchodování za závěrečnou cenu“ (TaC - Trading at Close). Tato nová funkcionalita bude k dispozici od 30. 11. 2020.  

Princip obchodování: 

- Fáze TaC navazuje na závěrečnou aukci. Obchody se budou uzavírat po ukončení závěrečné aukce, a to pouze za cenu stanovenou v závěrečné aukci, tj. závěrečný kurz. 

- Obchody se budou uzavírat průběžně. Jakmile bude k dispozici v systému nabídka i poptávka, obchod je uzavřen. 

- Aktualní nabídka/poptávka je trhu průběžně zveřejňována. (Z logiky obchodování vyplývá, že kniha objednávek bude prázdná nebo bude k dispozici pouze jedna strana knihy objednávek). 

- Burza umožní obchodování ve fázi TaC pro všechny emise, které závěrečnou aukci mají, tj. emise s obchodní procedurou kontinuální obchodování. 

- TaC se ale pro daný konkrétní den a emisi spustí pouze v případě, že v závěrečné aukci existuje objem, tj. závěrečný kurz byl stanoven zobchodováním. Emise, na které v závěrečné aukci žádný obchod neproběhl, mají obchodní den ukončen rovnou. 

- Ve fázi TaC se nepoužívají kotace. 

- Vzhledem k tomu, že jde o obchodování za pevně danou cenu, nemá tu cenová priorita žádný význam. V případě, že může systém spárovat pouze některé objednávky, použije se časová priorita. 

Harmonogram burzovního dne: 

- Fáze Tac bude trvat 10 min.  

- Pro TaC není použita randomizace, konec je tedy pevně daný. 

- V rámci obchodního dne bude o dobu TaC zkrácen čas pro kontinuál tak, aby čas celkového konce dne (cca 16:30) zůstal zachován. 

Podrobný Harmonogram burzovního dne