Zavřít
17. 1. 2024

Fiala odmítl komentovat schůzku s ČEZ, jen zdůraznil význam jaderné energie

Praha 17. ledna (ČTK) - Premiér Petr Fiala (ODS) odmítl komentovat obsah úterní schůzky lídrů koalice se zástupci energetické společnosti ČEZ. Podle něj se nyní nelze vyjadřovat k podrobnostem ohledně tendru na stavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Obecně řekl, že Česko musí posilovat roli jaderné energetiky, je to i cesta k naplnění klimatických cílů země.

"Vláda dělá všechno proto, abychom měli v budoucnu dostatek jaderné energie za přijatelné ceny," řekl Fiala. Podle něj dostupnou elektřinu zajistí zemi právě rozšíření jaderných elektráren společně s rozvojem obnovitelných zdrojů. "Je to i pro Českou republiku nutná podmínka, abychom do budoucna plnili klimatické cíle," dodal.

V úterý se lídři koalice sešli se zástupci ČEZ, tříhodinová schůzka se týkala stavby nového bloku v Dukovanech. Lídři koalice podle České televize (ČT) dostali informace důležité pro rozhodování vlády ohledně dostavby Dukovan. Hodnotící zpráva s pořadím uchazečů by měla být předložena zhruba do poloviny února. Kabinet pak bude mít 50 dnů na to, aby o tendru rozhodl, uvedla ČT. Fiala dnes řekl, že ani on, ani žádný jiný účastník schůzky nebude její obsah podrobněji komentovat.

Na konci loňského října dostala firma ČEZ finální nabídku na stavbu nového dukovanského bloku od tří zájemců, severoamerické společnosti Westinghouse, korejské KHNP a francouzské EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Vyhodnocení finálních nabídek se uskutečňuje za zvláštních bezpečnostních opatření. Vláda by podle stávajícího platného harmonogramu měla dostat pořadí vyhodnocených nabídek do konce února. Následně bude mít prostor pro jejich vlastní analýzu. Do konce letošního roku by měla být s vybraným uchazečem podepsána smlouva. Nový blok by měl být v Dukovanech dokončený do roku 2036.

Nový dukovanský blok bude postaven vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího výkonu. První blok Jaderné elektrárny Dukovany byl spuštěn v roce 1985. Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

str rdo


CZ0005112300

Upozornění: Text uvedený na těchto webových stránkách nepředstavuje nabídku nebo výzvu k prodeji či nákupu investičních nástrojů, ani doporučení k obchodování investičních nástrojů. Investor by se před učiněním investičního rozhodnutí měl poradit se svými právními, finančními a dalšími odbornými poradci. Investoři by si také měli seznámit s obsahem prospektu a dalších dokumentů obsahujícího informace o konkrétním investičním nástroji a jeho emitentovi před tím, než učiní investiční rozhodnutí, aby tak plně pochopili potenciální rizika spojená s rozhodnutím investovat do daného investičního nástroje. Prospekt cenného papíru je vždy k dispozici v elektronické podobě na internetové stránce emitenta před zahájením veřejné nabídky či před přijetím cenného papíru k obchodování na regulovaný trh.