Zavřít
9. 8. 2022

ČEZ letos zatím neprodal pět procent produkce, budou tvořit 20 pct obratu

Praha 9. srpna (ČTK) - Energetická společnost ČEZ letos zatím neprodala pět procent své roční produkce elektřiny. Zbylých pět procent bude ale díky současným vysokým cenám tvořit zhruba 20 procent celkového ročního obratu firmy. ČTK to dnes řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák. ČEZ kvůli tomu zvýšil odhad celkových hospodářských výsledků za letošní rok.

Neprodaná elektřina se využívá na takzvané denní spotové prodeje. Spotové transakce jsou takové, které jsou obchodovány ihned, nikoliv na určitý termín dopředu. "Efekt té neprodané elektřiny je prostě veliký, jelikož ty ceny jsou opravdu vysoké. Když se podíváte na ty spotové ceny, tak jsou někde kolem 500 euro (asi 12.250 Kč za MWh)," uvedl Novák.

ČEZ nyní očekává celoroční čistý zisk pro letošní rok mezi 60 a 65 miliardami korun, ještě v červnu při zveřejnění výsledků za první čtvrtletí činily odhady 45 až 49 miliard korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) očekává ČEZ za celý rok 110 až 115 miliard, v červnu předpokládal 95 až 99 miliard korun.

ČEZ prodává většinu své produkce dopředu. Například na příští rok už ČEZ prodal 70 procent dodávek elektřiny, na rok 2024 má prodaných 36 procent a na rok 2025 je prodáno 13 procent produkce elektřiny. Průměrná prodejní cena elektřiny u ČEZ činí na příští rok 90,50 eura (asi 2200 Kč) za MWh a na rok 2024 to je 88,70 eura (přibližně 2170 Kč) za jednu megawatthodinu.

Likviditu společnosti ČEZ nyní výrazně zatěžují požadavky na jištění na energetické burze. Skládání záloh, takzvaných marginů, požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou. ČEZ má nyní na zálohy na burzách k dispozici 136 miliard korun, zálohy k 2. srpnu činily téměř 90 miliard korun. Zvýšit likviditu se ČEZ podařilo díky půjčce od státu, který firmě poskytl až tři miliardy eur (přes 70 miliard korun) právě na placení záloh na burze. ČEZ vyčerpal zatím dvě miliardy, třetí miliardu může získat v případě potřeby do pěti dní.

Podle Nováka jsou vysoké záloh na burzách problémem letošního roku. Elektřina na příští rok se prodává už za výrazně vyšší ceny než ta letošní, pokud nenastane další extrémní zdražování energií, nároky na zálohy by měly klesnout.

Elektřina se na burze obchoduje na různá období dopředu. Například ČEZ prodává elektřinu na tři roky dopředu, tedy většina elektřiny na letošní rok je prodaná za výrazně nižší ceny, než jaké jsou aktuální. Rozdíl v tehdejší prodejní a současné ceně na burze musí ČEZ denně vyrovnávat pro případ, že by nebyl schopen před lety prodanou elektřinu dodat.

Obchodník, který od ČEZ elektřinu koupil, by poté od burzy získal zpět peníze, za které elektřinu pořídil. Navíc by obdržel složenou zálohu, která mu vyrovná rozdíl mezi tehdejší a současnou cenou, za kterou by musel elektřinu nakonec nakoupit, pokud by ČEZ nedodržel svůj závazek. Jde tak o jištění obchodníka, aby se kvůli nedodržení závazků prodávajícího nedostal do ztráty.

Systém záloh je rozdělený na dvě části, jedna část vyrovnává denní výkyvy cen, druhá jistí maximální možný očekávaný výkyv ceny. Druhá část záloh je složená v depozitu a mění se podle volatility trhu.

bns snm